Elektrik Arızaları

1.Elektrik Arızası Nedir?

Elektrikli cihaz yada elektrik-elektronik ekipmanların oluşabilecek çeşitli nedenlerden dolayı çalışmaması yada olması gerektiği gibi performans göstermemesi olarak tanımlayabiliriz.

Bu yazımızda elektriğin son kullanıcı olan evlerde, elektriğe bağlı olarak ortaya çıkabilecek arızalar ve çözümleri üzerinde durulacaktır.


elektrik arıza

2.Elektrik Arızasını Oluşturan Nedenler

Elektrik üretilip evimize gelene kadar çeşitli aşamalardan geçer.Bu süreci buğdayın yetiştirilip,fırında pişirilecek ekmek haline getirilmesine benzetebiliriz.Baraj, güneş panelleri gibi çeşitli çevrimlerle üretilen elektrik enerjisi iletim hatlarıyla kapımıza kadar gelmektedir.Bu süreci türkiyenin çeşitli bölgelerinde bulunan enerji dağıtım firmaları gerçekleştirmektedir.

Elektrik arızası enerji dağıtım firmaları,evimizde bulunan elektrik tesisatı yada elektrikli cihaz kaynaklı olmak üzere 3 başlık altında toplayabiliriz.


elektrik arıza

2.1 Şebeke Kaynaklı Arızalar

Elektrik üretilip evimize gelene kadar uzun bir yolculuk ve aşamalardan geçer. Bu aşamaları yaşadığımız bölgedeki Devlete bağlı olan çeşitli enerji dağıtım kurumları gerçekleştirmektedir (Bedaş,Teişaş gibi) .

Ağır Hava koşulları, enerji iletim hattındaki kısa devreler,üretimi aksatabilecek sebepler,evimizde elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir. Belki de faturayı ödemeyi unutmuş da olabilirsiniz.Bu durumlarda eve yetkili biri ile iletişime geçmeden önce Alo 186’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

2.2 Evde Elektrik Arızasına Neden Olabilecek Durumlar

Sigorta Arızaları

Enerji iletim hattından evimize kadar elektrik enerjisi, evimizde oluşabilecek arızaların daha büyük problemlere yol açmaması için; Sigorta kutusu adı verilen içersin de elektrik enerjisini kesebilecek sigorta ve çeşitli elektrik ekipmanlarının bulunduğu güvenlik elemanları ile korunur.


elektrik arıza

Ev içerisinde oluşabilecek bir kısa devre yada aşırı güç çekilmesi durumunda sigortalar devreye girerek hem elektrik tesisatınızı hem de sizi oluşabilecek bir elektrik çarpması ve yangından koruyabilir. Yanlış planlanmış bir elektrik tesisatı sigortalarınız sürekli atmasına neden olabilir,bu gibi durumlarda en yakın elektrik servisini çağırarak kontrol ettiriniz.

Priz ve Ampul Arızaları

Prizlerin yanlış takılması yada kısa devre sonucu ark yapıp yanması durumunda elektrikli cihazlarıma elektrik enerjisi sağlanamayabilir.Bunu önlemek için prizlerin sağlam ve düzgün şekilde takılarak önlenebilir.Nemli bölgelerde doğru ekipmanlar kullanılarak elektrik tesisatımıza zarar vermesi engellenebilir.

Aydınlatma elemanı olan ampullerin elektrik enerji ile birleşim noktası olan duyların, sıcaklık ve çevre koşulları ile ömrünü tamamlaması sonucunda ampullerimiz patlayabilir yada istenilen aydınlatma seviyesini sağlayamayabilir.Bu durumlarda duy mekanizması uzman ekipler tarafından değiştirilerek eski performansına kavuşturulabilir.

Tesisattan Kaynaklı Arızalar

Elektrik tesisatımızda iletken kabloların seçiminin yanlış yapılması sonucunda yada ev kullanıcıları tarafından fazla yük çeken güçlerin aynı anda çalıştırılması sonucunda, İletken kablolar zarar görebilir ve yanabilirler.Bu gibi durumlarda en kısa sürede yetkili birini çağırıp elektrik tesisatınıza mühale ettirmeniz hem sizin hem de eviniz için en doğru olanıdır.

2.3 Elektrikli Cihaz Kaynaklı Arızalar

Elektrikli Cihazınız fişe takmanıza rağmen çalışmıyor mu ? Sorunun kaynağı elektrik tesisatınız yada şebeke kaynaklı değil ise cihazının arızalanmış olma olasılığı %99.Elektrikli ev aletleri tamiri başlı başına bir uzmanlık alanı gerektiren işlerdir, Çünkü içerisinde bolca bulunan elektronik ekipmanlar tarafından kontrol edilmektedir.Bugün bir elektrik ustasından bir cep telefonu anakartı tamir etmesini bekleyemezsiniz.Bu gibi durumlarda yetkili servisinizi arayınız.


Teknik Destek

Elektrik ile ilgili problemleriniz için Çözüm Ortağınız.

  • Avcılar Elektrik Arıza – Servis Elektrik
  • Beylikdüzü Elektrik Arıza – Servis Elektrik
  • Bakırköy Elektrik Arıza – Servis Elektrik
  • Büyükçekmece Elektrik Arıza – Servis Elektrik
  • Esenyurt Elektrik Arıza – Servis Elektrik
  • Küçükçekmece Elektrik Arıza – Servis Elektrik

Mesaj Gönderin
Whatsapp Üzerinden İletişim İçin
Merhaba Servis Elektrik, Nasıl Yardımcı Olabilirim ?